![](/static/860x484_deklaracje-i-dokumenty-w-przedsiebiorstwie-fyhh.jpg)
Prowadząc działalność gospodarczą, zostajemy zobowiązani do prowadzenia rzetelnej i uczciwej rachunkowości. W zależności od formy naszego przedsiębiorstwa zobowiązani jesteśmy do składania różnych deklaracji w urzędach m.in. skarbowych oraz ZUS. Jeżeli wybierzemy rozliczanie na zasadach ogólnych, to powinniśmy założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. W niej umieszczamy wszystkie transakcje, jakie mają miejsce w naszej firmie.
Innymi dokumentami, jakie będziemy wystawiać prowadząc działalność, są faktury VAT. Każdy przedsiębiorca po przekroczeniu pewnego rocznego dochodu zobowiązany jest do tzw. przejścia na VAT, czyli musi wystawiać faktury oraz co miesiąc wpłacać należny podatek od towarów i usług do Urzędu skarbowego. Wysokość podatku jest zależna od sprzedawanych towarów i świadczonych usług. Większość rzeczy opodatkowana jest stawką 23%, jednak niektóre towary mają niższy podatek VAT.
Kolejnymi dokumentami, jakie musimy wystawiać, są paragony. Jeżeli przekroczymy w danym roku podatkowych przychód 20 tysięcy złotych na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to powinniśmy kupić kasę fiskalną i rozpocząć ewidencjonowanie za jej pomocą transakcji. Każdy klient powinien od nas otrzymać paragon za zakupiony towar lub usługę. Kolejną bardzo ważną deklaracją jest deklaracja składana do ZUS. W każdym miesiącu mamy obowiązek do każdego dziesiątego dnia miesiąca złożyć w odpowiednim urzędzie deklarację ubezpieczeniową.
Jak widzicie, prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko duża swoboda oraz wolność w podejmowaniu decyzji i działaniu. To także szereg obowiązków, które musimy spełniać. Nie jest to łatwy kawałek chleba, jednak coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę formę pracy, gdyż jest o wiele przyjemniejsza od pracy na etacie. We własnym biznesie nie mamy nad sobą szefa i nikt nie zagląda nam przez ramię podczas pracy. To jest największa zaleta prowadzenia własnej firmy.
Polecamy
Najnowsze
Jak płacić niższe podatki?
Prowadząc własny biznes wiesz jak uciążliwe może być płacenie podatków. Okazuje się jednak, że jest wiele legalnych sposobów... [...]