Darowizny i tak zwane nieodpłatne przekazanie podlegają specjalnym przepisom prawa podatkowego i ustawy o rachunkowości. Księgowanie darowizn rzeczowych czy pieniężnych regulują odrębne, szczegółowe przepisy.
Oto podstawa prawna na jakiej oparte są przepisy dotyczące darowizn i nieodpłatnych przekazań :
Artykuł 7 ustęp 3,4, 7 ustawy o VAT z 11 marca 2004 roku
Artykuł 3 ustęp 1 punkt 32 ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 roku.
Darowizna wyrobów gotowych powinna być udokumentowana specjalną umową darowizny. Umowa darowizny jest zawierana pomiędzy darczyńcą ( na przykład firmą), który przekazuje świadczenie i drugą obdarowywaną stroną, która przyjmuje dar. Najlepiej, aby taka umowa była zawsze zawierana na piśmie. W umowie oprócz dokładnych nazw stron zawierających umowy powinien być też określony przedmiot darowizny wraz z jego wartością. Obdarowany powinien na piśmie oświadczyć, że przyjmuje darowiznę określonej wartości. Jeśli towary gotowe, które są przedmiotem darowizny są opodatkowane podatkiem od towarów i usług VAT, wtedy w umowie darowizny powinna być ujęta wartość brutto czyli z uwzględnieniem podatku VAT.
Jeśli chodzi o sposób księgowania, to darowiznę rzeczową i darowiznę pieniężną należy zaliczyć do tak zwanych pozostałych kosztów operacyjnych. Darowizna wyrobów gotowych musi być potwierdzona umową, a umowa zawarta na podstawie specjalnego dowodu wydania z magazynu. Ten dowód wydania jest też dowodem księgowym, musi być potwierdzony przez obie strony, darczyńcę i obdarowanego. Jeśli nie występują wyjątki opisane w ustawie VAT, to oczywiście darowizna podlega opodatkowaniu od towarów i usług. Dowolny dokument wewnętrzny dokumentuje to opodatkowanie.
Przepisy podatkowe są takie, że płatnikom VAT-u przysługuje prawo odliczenia tak zwanego podatku naliczonego związanego w wytworzeniem wyrobów gotowych przekazanych w umowie darowizny.
W roku 2014 sejm zmienił przepisy w ustawie o VAT i nie ma już w prawie podatkowym pojęcia „faktura wewnętrzna” i dlatego dla darowizny niestanowiącej prezent o małej wartości opodatkowanie VAT należy udokumentować przy zastosowaniu dowolnych dokumentów wewnętrznych.
Nieodpłatne przekazanie ( darowizna aktywów firmy, darowizna pieniężna, wartości niematerialne) pod względem księgowym należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, a darowiznę wyrobów gotowych wpisać po stronie koszty obrotów wewnętrznych.
Warto jeszcze wyjaśnić co to znaczy prezent o małej wartości. To prezenty o nieprzekraczającej wartości 100 złotych w roku podatkowym. Trzeba to ująć w ewidencji, a prezenty nieujęte w niej nie mogą mieć kosztów wytworzenia wyższych niż dziesięć złotych.
Polecamy
Najnowsze
Jak płacić niższe podatki?
Prowadząc własny biznes wiesz jak uciążliwe może być płacenie podatków. Okazuje się jednak, że jest wiele legalnych sposobów... [...]