Od początku lipca 2015 roku, Polaków czeka kolejna zmiana przepisów dotyczących podatku VAT i zasad jego odliczania w związku z wydatkami ponoszonymi na skutek użytkowania samochodów firmowych. Czasem wydatki te znacząco wpływają na to jaki firma osiągnie zysk, a przecież jest inne rozwiązanie. Stosunkowo niewielu przedsiębiorców orientuje się, że w polskim prawie istnieje, bardzo korzystna możliwość, którą jest długoterminowy wynajem samochodu w celach służbowych, na potrzeby firmy.
Czym jest wynajem długoterminowy?
Długotrwały wynajem jest to możliwość korzystania z samochodów, na zasadach jakie obowiązują w wypożyczalni samochodowej, z tym, że koszty są zasadniczo niższe, a samochód wypożyczany jest na więcej niż tydzień. Zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że przedsiębiorca może przewidywać i w związku z tym zdecydowanie sprawniej zarządzać kosztami floty samochodowej, która może mieć różną wielkość.
Z rozwiązania tego korzysta co raz więcej właścicieli firm. Nie musza się przejmować ciągle zmieniającymi się przepisami, kwestiami ubezpieczeń czy zachowania samochodu dobrym stanie technicznym. Rozwiązanie jakim jest wynajem długoterminowy samochodów jest korzystne dla właścicieli firm pod każdym względem. Właściciele firm, nie muszą się martwic o kredyt, tylko korzystają z samochodów wtedy, kiedy potrzebują, I co ważne mogą wybrać takie, które w aktualnej sytuacji są najbardziej funkcjonalne i potrzebne.
Wynajem czy leasing
Forma wynajmu długoterminowego aut z pozoru, jest bardzo podobna do leasingu. Firma korzystając z floty samochodów, czy jednego pojazdu nie otrzymuje go na własność, ale płaci za możliwość korzystania z samochodu. W przypadku wynajmu, użytkownik ma możliwość skorzystania z samochodów dostępnych w ofercie i co ważne wynajmujący nie ponosi kosztów związanych z ubezpieczeniem czy bieżącą naprawą samochodów. Tym zajmuje się zewnętrzna firma, a przedsiębiorca nawet nie musi pilnować terminu np. przeglądu technicznego.
Wynajem długoterminowy stał się konkurencją, dla niegdyś bardzo popularnego leasingu i nie wątpliwie wygrywa z rozwiązaniem jakim jest zakup samochody firmowego na kredyt. Właściciel firmy podpisując umowę o wynajem długoterminowy, podpisuje ją zazwyczaj na minimum rok i nie wiążą go z tego tytułu żądne zobowiązania finansowe. Oznacza to w praktyce, że korzysta z samochodów, wtedy gdy jest to potrzebne. I tak, gdy firma zatrudnia więcej pracowników, wynajmuje wiec samochodów, i analogicznie gdy pracowników jest mniej, to również wynajem samochodów jest mniejszy.
W cenie wynajmu zawiera się również koszt ubezpieczenia, wymiana opon czy przeglądy techniczne. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorcy- opłaca on jedną fakturę i nie musi zajmować się ewidencją części, ponadto wynajem nie obniża zdolności kredytowej.
Wynajem długoterminowy, nie tylko dla dużych firm
Z formy jaką jest długotrwały wynajem samochodów korzysta coraz więcej firm. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest to forma, która jeszcze nie tak dawno była dostępna tylko i wyłącznie dla dużych firm lub tych, którzy korzystali z wynajmu samochodów ciężarowych. Wypożyczalnie samochodów, ponieważ jest coraz większa konkurencja na rynku, prześcigają się w ofertach dla firm. Oferty te nie dotyczą tylko dużych przedsiębiorstwa, ale również małych firm. Firmy mogą wynająć jeden czy dwa samochody, również takie, które mają pełnić funkcję reprezentacyjną. To dobry sposób, aby szybko dopasować samochód do okoliczności i cieszyć się wolnością i swobodą finansową.
Polecamy
Najnowsze
Jak płacić niższe podatki?
Prowadząc własny biznes wiesz jak uciążliwe może być płacenie podatków. Okazuje się jednak, że jest wiele legalnych sposobów... [...]