Rejestrowanie spółek do KRS to dla wielu osób wciąż ogromna zagadka i niezwykła trudność. Poprawne wykonanie wszystkich obowiązkowych czynności jest jednak niezwykle ważne, dlatego warto zapoznać się z tym tematem dokładnie, lub zasięgnąć porady u kogoś obeznanego w temacie, aby nie zaszkodzić sobie samemu swoją niewiedzą.
Okazuje się jednak, że z pomocą krótkich przewodników, łatwo można sobie z tym problemem poradzić. Warto zauważyć, że od 1 grudnia 2014 dane, które podlegają zgłoszeniu dzieli się na podstawowe i uzupełniające. To jedynie dane podstawowe obejmuje wniosek, składany do sądu rejestrowego, z którego potem dane przekazywane są do wszelkiego rodzaju rejestrów i oczywiście Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany dotyczą jednak jak się okazuje znacznie szerszego zakresu, bo także na przykład rejestru przedsiębiorców. Na czym zmiany te polegają? Tak na przykład w rejestrze zamieszcza się na chwilę obecną także dane dotyczące przedmiotu działalności, jednak nigdy nie więcej niż dziesięciu pozycji. Warto także zauważyć, że należy w chwili obecnej, z racji przewidzianego takiego obowiązku, zgłosić wszelakie zmiany w zakresie tego, co jest przedmiotem działalności, w terminie krótszym niż pięć lat od wprowadzenia tychże zmian, czyli od 1 grudnia 2014 roku. Zmiany te jednak mają pozytywne odbicie dla potencjalnych usługobiorców. Tak na przykład, po wprowadzeniu tych zmian, znacznie szybciej można uzyskać numer NIP czy też REGON. Wiele czynności bowiem odbywa się teraz automatycznie, a jako iż dane, które są potrzebne dla poszczególnych instytucji i podczas uzyskiwania konkretnego numeru nie różnią się między sobą, nie ma potrzeby załatwiania ich indywidualnie i oddzielnie. Numer NIP może być nadany po zgłoszeniu identyfikacyjnym, przy użyciu CRP-KEP. Podmioty zgłoszone do KRS numer ten mają nadawany automatycznie, po zamieszczeniu uzupełniających danych w systemie. Wszelakie zmiany, unieważnienia, uchylenia i tym podobne, względem numeru NIP są automatycznie podawane do KRS. Przekazanie takowych informacji może potrwać do trzech dni roboczych, jeżeli w związku z wydaniem tego numeru występuje konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego przez urząd skarbowy. Z kolei informacje o numerze NIP do CEIDG przekazywane są najpóźniej dnia następnego, po wpłynięciu do urzędu skarbowego odpowiedniego zgłoszenia. Na chwilę obecną jest już wręcz zasadą to, iż wpis do KRS dokonywany jest niezwłocznie po wydaniu numeru NIP, wraz z danymi, zawartymi w postanowieniu, które zostało wydane przez sąd rejestrowy. Niestety wciąż zdarza się, że postanowienia te muszą ulec uprawomocnieniu, co zajmuje kilka dodatkowych dni. Z kolei dane do CRP-KKEP i do REGONu zawsze przekazywane są dopiero po uprawomocnieniu decyzji sądu.
Należy pamiętać jednak, że wnioskodawca musi sam dokonać niektórych czynności, jak na przykład złożyć informację z zakresu danych uzupełniających, w postaci formularza NIP-8, w urzędzie skarbowym. Osoby wpisane do KRS dokonują takiego zgłoszenia tylko i wyłącznie z zakresu danych uzupełniających, nie później niż 21 dni po dokonaniu wpisu do KRS oraz zgłoszenie aktualizacyjne, do 7 dni od momentu zmiany danych. Niezwykle ważne jest również, aby pamiętać o zgłoszeniu wszystkich informacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. NIP-8 składa się jednak nie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a u naczelnika urzędu skarbowego, skąd potem te informacje są przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Polecamy
Najnowsze
Jak płacić niższe podatki?
Prowadząc własny biznes wiesz jak uciążliwe może być płacenie podatków. Okazuje się jednak, że jest wiele legalnych sposobów... [...]